Staff

Information Resources Administration

Dr. Andrew BlanchardVice President & Chief Information Officer

Architecture & Infrastructure Services

David HolmesDirector
  • Nelda MagnusonAdmin Svcs Officer II

Database Administration & Systems Support Services

  • Debra LeiterManager, DBA & Enterprise Databases
  • Emily GaoDBA
  • OPENDBA
  • Charlie LairdDBA
  • OPENDBA
  • Aamir AbbasDB Analyst

Windows Servers, Systems, & Environments

  • Glen Van NoyManager, Windows Systems Admin
  • Eric RomineTeam Lead – Systems & Services
    • Shawn BrysonSystems Admin
    • Kyle DillinSystems Admin
    • Katie LutherSystems Admin
    • M NehusSystems Admin
  • Andrea ClarkTeam Lead – HEAT Team Services
    • Kavin BrownSystems Support
    • Oliver GreenSystems Support
    • Scott LingoSystems Admin

UNIX/Linux Servers, Systems, & Environments

  • Aaron SimpsonManager, UNIX/Linux Systems Admin
  • Dave FennerSystems Admin
  • Amos GouauxSystems Admin
  • Clif HardenSystems Admin
  • Kurt PiferSystems Admin
  • Jeff SmithSystems Admin
  • Kim TranSystems Admin
  • Bobby TrimbleSystems Admin

Provisioning & Access Control

  • Ben OakleyPAC Team Lead
  • Jason StedryPAC Team

Infrastructure Services

  • John PattersonManager, Virtualization, Blades & Storage
  • Jerry LatsonStorage, Blades, & VM
  • Danny ShenStorage, Blades, & VM
  • Scott SteffenSupport Services

Enterprise Applications Services

Dr. Sue TaylorAssociate Vice President & Director of Enterprise Application Services
  • Nelda MagnusonAdmin Svcs Officer II
  • James Vernon McCardleAdvisory Systems Engineer Principal

Campus Solutions

  • Dana SmithManager
  • Ruth ChenBA/Devloper IV
  • Sanjeev ChitkaraBA/Developer IV
  • Scot HarmonBA/Developer IV
  • Ryan MeyersBA/Developer IV
  • Alex NestorBA/Developer IV
  • Alison RacklerSenior Business Analyst
  • Mark SalmonBA/Developer IV
  • Sabrina ShiBA/Developer IV
  • Scott SimpsonBA/Developer IV

Financial Management Systems

  • Diane RozekManager
  • Smita ChandraBA/Developer IV
  • Trent DuncanBA/Developer IV
  • Wen KuoSystems Analyst III
  • Richard MarlerBA/Developer IV
  • Ashwin MenonBA/Developer IV
  • Theresa WuBA/Developer IV
  • Ram YennamBA/Developer IV
  • OPENBA/Developer IV
  • OPENSenior Business Analyst

Human Capital Management

  • Anoop SalvarManager
  • Veera BalusuBA/Developer IV
  • Neena BhattatiryBA/Developer IV
  • Jeannine MurphyBA/Developer IV
  • John PerryBA/Developer III
  • Hanish SharmaSystems Analyst IV
  • Khoi TranBA/Developer IV
  • Cindy ZhaoBA/Developer IV
  • Pande DyerSenior Business Analyst

Business Intelligence

  • Steven JestisManager
  • Gary BremData Warehouse, Systems Analyst
  • Sree NimmagaddaETL Architect/Dev
  • Amol PhatakBI Architect/Dev
  • Jinger Rosa-BoothData Warehouse, Systems Analyst
  • Steve XuBI Architect/Dev
  • OPENData Warehouse Architect
  • OPENData Acquisition, ETL Architect/Dev
  • OPENBI Administrator

PeopleSoft Access

  • Jai ChitkaraManager
  • Phil GerberSenior PeopleSoft Security Analyst
  • Hema SarnalaSenior PeopleSoft Security Analyst
  • OPENSenior PeopleSoft Security Architect
  • OPENPeopleSoft Security Analyst

PeopleSoft & Related Training

  • Letitia Davis-AndrewsQ&A Training / Training Developer
  • Patricia RoffeTraining Developer

Document Imaging, OnBase

  • OPENManager
  • John HarveyBA/Developer III
  • Patrick HaughtonBA/Developer III

Educational Technology Services

Darren CroneDirector of Educational Technology Services
  • Maria CubieAdmin Asst I

eLearning Services

Instructional Design

  • Qin FangManager
  • Dennis NguyenInstructional Designer II
  • OPENInstructional Designer I
  • Roopa ChandrasekharInstructional Designer II
  • Irma MadrigalInstructional Designer I
  • Student Workers

Training Support & Integration

  • Katrina AdamsManager
  • Brian MillerTraining & Support Specialist
  • Student Workers

Programming

  • Corinne GriffinProgrammer Analyst III
  • Julia LeeProgrammer Analyst II

Media Services

OpenMedia Technology Supervisor

Classroom & Event Support

  • Ryan ArnoldMTS III
  • Renee BellMTS III
  • Adrian ChenMTS I
  • Tim KennedyMTS IV
  • JT LanfordMTS I
  • Michael SnyderMTS II
  • OPENMTS II
  • OPENMTS II
  • OPENSSS II

Video Services Team

  • Darrel ChambersAV Equipment Tech III
  • Bart SandAsst Media Coordinator

AV Technology Design & Installation

  • Marvin Holland

Simulations & Gaming

Christine Malina MaxwellProgram Manager
Don DavisDirector
  • Pat McEachernAdmin Asst II
  • Karen DunlapAdmin Asst I

Desktop Services

  • Bryan KinnamonManager
  • Robert TaylorSSS III
  • Stephen DukeSSS III
  • Morgan ShockeySSS III
  • OPENSSS II

Computer Services

  • Jacob AbrahamManager
  • Fernando IzaguirreSSS II
  • Ed BennettComp Equip Tech III
  • Zalimoon NazirOperator II
  • Melissa StokelySSS III
  • Computer Lab AsstsStudent Workers

Help Desk

  • Rion MorganManager
  • Dalton BrownSSS II
  • Help Desk AsstsStudent Workers

Unified Communications Support

  • Darlene JohnsonTelecom Sys Spec.
  • Korky KathmanSystem Analyst II
  • OPENSSS III

IR Web Content

  • Christopher MaceSSS III

Networking & Telecommunications Services

David NguyenDirector
  • Iris DeckerAdmin Asst II

Data

  • Bruce NunnSoftware Sys Specialist
  • Jeffrey JoySoftware Sys Specialist
  • Jose TorresNetwork Support Specialist
  • Larry WalstonNetwork Support Specialist
  • Tim HarrisonSoftware Sys Specialist
  • David RideoutSoftware Sys Specialist

Video

  • Arrington RossVideo Communications Administrator
  • Brian MooreVideo Communications Administrator

Voice

  • Gary UptonEngineer
  • Erich AndersonTechnician
  • Casey HornEngineer